Pedagodzy Tydzień Profilaktyki 2019 Tydzień Profilaktyki 2017 Tydzień Profilaktyki 2015 Tydzień Profilaktyki 2014 Przydatne strony internetowe

Tydzień Profilaktyki 2019

SPRAWOZDANIE Z TYGODNIA PROFILAKTYKI

Od kilku lat realizujemy w szkole działania związane ze zdrowym stylem życia. Działania zrealizowane w ramach Tygodnia Profilaktyki w Szkole Podstawowej w Stowięcinie

(w dniach 14.03-21.03.2019 r.) pod hasłem:KOLOROWY TYDZIEŃ ZDROWIA miały za zadanie pokazać młodzieży alternatywne sposoby spędzania wolnego czasu, a także promować zdrowy styl życia i ostrzegać przed realnym zagrożeniem uzależnienia. Stąd pomysł na różnorodne zajęcia dla uczniów. W skład tygodniowych zajęć weszły m. in.:

I.KONKURS PLASTYCZNY (wykonanie na brystolu plakatu profilaktycznego):

Klasy I-III SP „Telefon ratuje życie – numery alarmowe”

Klasy IV-VI SP „ Odpal myślenie- profilaktyka antynarkotykowa”

Klasy VII-VIII i III G „Przemoc nie jedno ma imię”

(wywieszony na drzwiach gabinetu przypisanego każdej klasie)

II. KONKURS TECHNICZNY (wykonanie makiety)

Klasy I-III SP „Magia warzyw i owoców”

Klasy IV-VI SP „ Świat węglowodanów”

Klasy VII-VIII i III G „Witajcie w mlecznej krainie”

III. GAZETKA KLASOWA ”Moja recepta na zdrowie”

1. KARYKATURA WYCHOWAWCY

• Zajęcia świetlicowe – projekcja filmów Rzecznika Praw Dziecka „Odwaga ratuje życie”; filmy o tematyce uzależnień od komputera i internetu; "Papierosy a zdrowie człowieka", Projekcja filmu "Nikotyna legalny narkotyk"...

• Pokaz I Pomocy Przedmedycznej

• W ramach zajęć WDŻ, WOS, edukacji społecznej omówienie tematu „Praw Dziecka”

• W ramach zajęć artystyczno – muzycznych nauka piosenki o prawach dziecka, którą uczniowie odśpiewali podczas pochodu profilaktycznego I Dnia Wiosny”.

• Nauka mycia rąk wg instrukcji zamieszczonych w szkolnej toalecie (każda z klas)

• Szkolny konkurs wiedzy o zdrowiu dla trzech reprezentantów klas;

• zajęcia z przedstawicielami Krwiodawstwa ;

• ocena wzrostu, wagi, BMI i ciśnienia krwi dokonana dla chętnych przez przedstawicieli SU

• Lista TOP 10 DZIECIĘCEJ ŻYCZLIWOŚCI – z każdej klasy ( „Plebiscyt życzliwości J. Korczaka”)

Zwieńczeniem Tygodnia Profilaktyki był dzień pod hasłem: DBAM O CIAŁO, DBAM O DUCHA-SPORT DLA ŻAKA I MALUCHA . Dzień rozpoczęliśmy marszem profilaktycznym przez Stowięcino z transparentami, gwizdkami i instrumentami sygnalizując zakończenie tygodnia profilaktyki i nadejście I-go dnia Wiosny :podczas marszu odśpiewaliśmy piosenkę „Prawa dziec­ka”. Następnie każda klasa brała udział w podchodach profilaktycznych, rozwiązując odszukane za­dania. Kolejnym etapem było Podsumowanie i rozstrzygnięcie konkursów i zmagań profilak­tycznych: wręczenie nagród i ognisko przy kiełbaskach.

Mamy nadzieję, iż Tydzień Profilaktyki spełnił swoje cele profilaktyczne i prozdrowotne. Skłonił naszych uczniów do refleksji na tematy związane z zagrożeniami współczesnego świata,

a także uzmysłowił jak ważne jest podejmowanie świadomych, przemyślanych decyzji. Wierzymy, iż nasi podopieczni wyposażeni w odpowiednią wiedzę, będą potrafili częściej odważnie, stanowczo odmawiać i dokonywać właściwych wyborów.