Organizacja

Napisz do nas

Jeśli masz jakieś pytania do naszej szkoły, wyślij wiadomość przy użyciu formularza kontaktowego.
Imię*:
Nazwisko*:
Twój e-mail*:
Pytania, uwagi*:
Proszę przepisać tekst z obrazka*:
wczytywanie danych z serwera, proszę czekać
* oznacza pole wymagane
Nauka języka kaszubskiego Rok szkolny 2019/2020 Rok szkolny 2018/2019 Rok szkolny 2017/2018 Rok szkolny 2016/2017 Rok szkolny 2015 / 2016 Średniowieczny Lębork Strysza Buda Wejherowo Chmielno Tuchlino

Rok szkolny 2018/2019

Dnia 22.09.2018r. odbył się IX Rajd Nadmorski organizowany przez oddział PTTK w Słupsku. W wycieczce uczestniczyli uczniowie z klas 2-8 Szkoły Podstawowej i uczniowie III klasy Gimnazjum, którzy uczą się języka kaszubskiego, łącznie 29 osób. Opiekunami grupy byli: Katarzyna Kosińska - Mielewczyk, Jarosław Daniluk.  Celem wycieczki było poznanie najbliższej okolicy Słowińskiego Parku Narodowego -  mierzei Gardnieńskiej. W IX Rajdzie Nadmorskim pt. "Poszukiwanie Mikołajka" uczniowie mieli odnaleźć unikatową roślinę o nazwie Mikołajek, która to kwitnie w połowie września. Dodatkową atrakcją dla młodzieży było ognisko na świeżym powietrzu połączone z pieczeniem kiełbasek, wspólnymi zabawami i śpiewem. Uczniowie mieli okazję zintegrować się z rówieśnikami innych szkół powiatu słupskiego. Na uwagę zasługuje fakt, iż to właśnie dzieci z naszej szkoły, wędrując po klifie nadmorskim, odnalazły Mikołajka.
Dzieci podczas wycieczki miały możliwość zaobserwować nietypowe zjawiska pogodowe. Rajd zakończył się ok. godziny 15. Wszyscy szczęśliwi i zadowoleni wrócili autobusem do domów. 

              Podczas wycieczki zrealizowane zostały następujące tematy z języka kaszubskiego oraz historii i kultury Kaszubów:

          *Kaszubska przyroda

          *Fauna i flora nadmorska - gromadzenie słownictwa.

          *Elementy pogody - nazywanie zjawisk przyrodniczych.

Wycieczka objęła 10 godzin lekcyjnych.

 

    Dnia 18.X.2018r. dzieci uczące się języka kaszubskiego pojechały na wycieczkę do Gdyni.  Celem wyjazdu było zapoznanie dzieci z różnymi ekosystemami morskimi, rybami głębinowymi, słodkowodnymi z Morza Bałtyckiego oraz zwierzętami rafy koralowej. W trakcie warsztatów dzieci poznały najdziwniejsze organizmy zamieszkujące oceany na całym świecie. Ciekawie przebiegała praca laboratoryjna dzieci z wykorzystaniem sprzętu optycznego. Badając wypełniały przygotowane karty pracy oraz przy pomocy mikroskopu przyglądały się krewetkom bałtyckim i atlantyckim. Zajęcia w Akwarium były przeprowadzone w bardzo atrakcyjny sposób i bez problemu przyciągnęły uwagę uczniów. Po zajęciach edukacyjnych  grupy zwiedziły oceanarium i podziwiały wspaniałe okazy ryb i zwierząt morskich. Dzieci poznały tajemniczy i przepiękny świat głębin morskich. Ogromne wrażenie na nich wywarły bajeczny świat rafy koralowej oraz ciekawe gatunki stworzeń morskich. Po dniu pełnym wrażeń, bogatsze o nową wiedzę wróciły do domów. Warto dodać, że wszystkie wycieczki nie tylko poszerzają wiedzę uczniów, ale pomagają w integracji uczniów.

 

 

  W dniu 08.11.2018 roku, z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, odbył się bieg upamiętniający powyższe historyczne wydarzenie. Przedsięwzięcie zorganizowali opiekunowie wraz z uczniami uczącymi się języka kaszubskiego.
O godzinie 13.00 nastąpiło uroczyste otwarcie, na którym mowę wygłosił pan Dyrektor. W biegu uczestniczyli chętni uczniowie Szkoły Podstawowej  w Stowięcinie wraz z rodzicami, nauczycielami i pracownikami obsługi. Obowiązkowy strój posiadał barwy narodowe. Trasa biegu liczyła 6 kilometrów i prowadziła od szkoły przez wsie Szelewo, Podole Wielkie, a kończyła się w Olszewku. Na mecie dla wszystkich uczestników biegu czekały kiełbaski smażone na ognisku. O bezpieczeństwo uczestników zadbali przedstawiciele Komisariatu Policji w Główczycach oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Stowięcinie.

 

 

Dnia 17.XI.2018r. dzieci uczące się języka kaszubskiego pojechały na wycieczkę do Gdańska. Uczniowie zwiedzili Muzeum II Wojny Światowej, a także  poznały historię miejsca oraz dzielnicy Gdańska, na terenie której obecnie znajduje się muzeum. Pan przewodnik opowiadał o losach jednostek, społeczności i narodów, o życiu codziennym cywilów i żołnierzy, terrorze okupacyjnym, oraz takich zjawiskach, jak ludobójstwo, opór wobec okupanta i wielka polityka.  Ta opowieść o tragicznym doświadczeniu II wojny światowej, o jej genezie i skutkach, o ofiarach i sprawcach, o bohaterach i zwykłych ludziach bardzo zainteresowała młodych odbiorców. Przypominała lekcję historii, której nie wolno nam zapomnieć. Wystawę główną tworzyły trzy bloki narracyjne: „Droga do wojny”, „Groza wojny” oraz „Długi cień wojny”. Ekspozycja przeda była na 18 sekcji tematycznych. Na wystawie głównej znajdowało się ok. 2 tys. eksponatów oraz  nowoczesnych stanowisk multimedialnych. Uczniowie za ich pomocą mogli przeglądać archiwalne fotografie i filmy, obejrzeć relacje świadków tamtychstawiała polskie doświadczenie wojny, wpisane w szerszy kontekst europejski i światowy i podzielon wydarzeń, zapoznać się z interaktywnymi mapami prezentującymi militarne potyczki czy zmiany granic państw w czasie II wojny światowej. W przestrzeni wystawy głównej znajdowały się również sale prezentujące  życie codzienne w czasie II wojny światowej oraz wystawę dla dzieci „Podróż w czasie”.  Była to część wystawy głównej Muzeum przeznaczona dla dzieci poniżej 12 roku życia. Składała się z trzech osobnych pokoi, będących rekonstrukcjami mieszkania warszawskiej rodziny w trzech różnych okresach: kilka dni po wybuchu II wojny światowej, w czasie okupacji niemieckiej oraz tuż po zakończeniu wojny. Zmieniające się elementy wystroju były odbiciem sytuacji politycznej i społecznej okupowanego i walczącego kraju.
 
 
 

W dniu 25.01.2019 roku w szkole podstawowej w Damnie odbył się Międzyszkolny Dzień Kaszubski pt. "W krainie Gryfa i Dębu". W niniejszej imprezie, oprócz dzieci ze szkół w Damnie, Damnicy, Gąbina, Główczyc i Pobłocia, udział wzięli uczniowie uczący się języka kaszubskiego z klas 5 - 7 Szkoły Podstawowej w Stowięcinie. Spotkanie miało na celu integrację uczniów uczących siĘ języka kaszubskiego w naszym regionie, pogłębienie wiadomości o tradycjach związanych z Bożym Narodzeniem na Kaszubach, jak i wymianę doświadczeń między nauczycielami uczącymi języka kaszubskiego. Program obchodów dnia kaszubskiego obejmował przegląd dokonań szkół w temacie "Boże Narodzenie", koncert bożonarodzeniowych pieśni i kolęd, spotkanie z Mikołajem oraz degustacja ciast. Nasi uczniowie zaprezentowali trzy kolędy zaśpiewane w języku kaszubskim, co spotkało się z dużą owacją zgromadzonej widowni. Na zakończenie dzieci otrzymały drobne upominki.

 

 

WYCIECZKA DO MUZEUM BURSZTYNU  I  LODOWISKA W ŁEBIE.
W dniu 09.02.2019 roku grupa uczniów uczących się języka kaszubskiego udała się na wycieczkę do Muzeum Bursztynu w Łebie. W trakcie zwiedzania wystawy, uczniowie poznali czym jest bursztyn, kiedy powstał i gdzie leżą jego naturalne i największe złoża. Ponadto zwiedzający mieli okazję obejrzenia jakie wyroby można wykonać z bursztynu oraz unikatowe okazy tego minerału. Uczniowie z zaciekawieniem słuchali opowieści przewodnika na temat historii powstania bursztynu oraz jak następowała jego ewolucja i w jakich muzeach znajdują się jego największe okazy. Po zakończeniu zwiedzania uczniowie chętnie odpowiadali na pytania przewodnika z informacji, które przekazywał w trakcie zwiedzania. Po wyjściu uczniowie mieli okazję zakupić pamiątki wykonane z bursztynu w muzealnym sklepie. Następnie cała grupa udała się na lodowisko, gdzie z radością doskonaliła jazdę, niektórzy stawiali dopiero pierwsze kroki na łyżwach.

Wycieczka trwała 8 godzin lekcyjnych, w ramach której zrealizowano następujące tematy:

- Zabawy zimowe.

- Korzyści płynące z aktywnego spędzania czasu.

- Dary morza.

(Opiekunowie: Renata Lemik, Katarzyna Kosińska - Mielewczyk, Jarosław Daniluk

 

  

 Znalezione obrazy dla zapytania Muzeum Zachodniokaszubskie w BytowieDnia 23 III 2019 r. dzieci uczące się języka kaszubskiego pojechały na wycieczkę do Muzeum Zachodnio - Kaszubskiego w Bytowie. Mieści się ono w zamku krzyżackim. Celem wyjazdu było zapoznanie dzieci z etnografią Kaszub Zachodnich oraz historią Bytowa za panowania zakonu krzyżackiego. W trakcie zwiedzania dzieci zapoznały się z dawnym życiem Kaszubów ich zwyczajami, obrzędami, rzemiosłem jak i życiem codziennym. Natomiast na drugiej kondygnacji Zamku Zakonnego uczniowie zwiedzali wystawy o charakterze artystyczno - historycznym. Należały do nich wystawa sztuki sakralnej, wyposażenia stylizowane z czasów średniowiecza, oraz portrety książąt pomorskich. Po zwiedzaniu zamku z całą grupą udaliśmy się do miejscowości Struga, gdzie dzieci miały okazję zwiedzić najstarszą elektrownię wodną na rzece Słupia. Elektrownia jest najstarszym tego typu obiektem wodnym w Europie i na świecie. Następnie przemieściliśmy się do miejscowości Piaszno, gdzie w gospodarstwie Bożeny i Klemensa Lamanów uczniowie zwiedzili Wioskę Gotów, tajemnicze kamienne kręgi oraz podziwiali okolicę z najwyższej góry w danym regionie tj. Góry Lemana, na której co roku odbywają się Zloty Czarownic.  
Po dniu pełnym wrażeń, bogatsze o nową wiedzę, dzieci wróciły do domów. Warto dodać, że wszystkie wycieczki nie tylko poszerzają wiedzę uczniów, ale pomagają w ich integracji.                      (OPIEKUNOWIE: Renata Lemik, Katarzyna Kosińska-Mielewczyk, Jarosław Daniluk)

 

Wycieczka trwała 12 godzin lekcyjnych.
W ramach wycieczki do Muzeum Zachodnio - Kaszubskiego w Bytowie zrealizowano następujące tematy:
- krajobraz Kaszub - góry, jeziora, rzeki
- Kaszuby dawniej i dziś
- wygląd i zastosowanie sprzętów domowych
- maszyny rolnicze i narzędzia dawniej i dziś

 

 WYCIECZKA NA PÓŁWYSEP HELSKI

 

Dnia 25.V. 2019 r. dzieci uczące się języka kaszubskiego pojechały na wycieczkę krajoznawczą n półwysep helski. Celem wyjazdu było zapoznanie dzieci z etnografią Kaszub Północnych oraz historią najstarszej lana tarni morskiej w Rozewiu. Ponadtow wycieczce udział brały dzieci z klasy "0" wraz z rodzicami, którzy w roku szkolnym 2019/2020 będą uczyć się języka kaszubskiego.

Pierwszym przystankiem w trakcie wycieczki była Jastrzębia Góra, gdzie dzieci przechadzając się promenadą dotarły do "Gwiazdy Północy", czyli najdalej wysuniętego na północ punktu Polski. Następnym przystankiem było Rozewie. Dzieci zapoznały się tutaj z historią najstarszej latarni morskiej w Europie. Następnie podziwiali okolicę z najwyższego punktu latarni. Kolejnym przystankiem była "Hallerówka", czyli letnia rezydencja generała Józefa Hallera we Władysławowie. Tam dzieci poznały jak w latach 20-tych minionego wieku, wypoczywano nad polskim morzem oraz jak była urządzona letnia rezydencja generała Hallera. Ostatnim przystankiem był Hel, gdzie dzieci odwiedziły stację badawczą ssaków morskich tzw. fokarium i były świadkami pokazu karmienia i badania zwierząt.

Po dniu pełnym wrażeń, bogatsze o nową wiedzę, dzieci wróciły do domów. Warto dodać, że wszystkie wycieczki nie tylko poszerzają wiedzę uczniów, ale pomagają w ich integracji.                                         

 

Wycieczka trwała 14 godzin lekcyjnych.

W ramach wycieczki na półwysep helski zrealizowano następujące tematy:

- krajobraz Kaszub Północnych

- Kaszuby dawniej i dziś

- muzea na Kaszubach

- Powrót Pomorza do Polski             (OPIEKUNOWIE: Paweł Mańkowski, Jarosław Daniluk)

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. Jana Kochanowskiego w Stowięcinie
    Stowięcino 37, 76-220 Główczyce
  • 59 8116676

Galeria zdjęć